Historia

Jesteśmy jedną z najstarszych szkół w Brzegu. Szkoła nasza została bowiem powołana do życia 1 września 1946 roku jako szkoła dla dzieci, którym wojna przeszkodziła w edukacji. Dzięki ówczesnym kierownikom i przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego wyremontowano i wyposażono zniszczony obiekt. Rok 1955 przyniósł naszej szkole nowy obiekt- salę gimnastyczną , na która fundusze uzyskano z konta odbudowy szkół, ale wiele prac wykonano w czynie społecznym. 23 listopada 1968 roku szkoła otrzymała imię Jana Kochanowskiego oraz sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Z okazji 25-lecia naszej szkoły powstał hymn szkoły, który do dziś jest śpiewany przez naszych absolwentów podczas uroczystego pożegnania ze szkołą. W 2002 roku zakończono renowację elewacji budynku, który jest obecnie jednym z piekniejszych obiektów użyteczności publicznej wpisanych w rejestr zabytków województwa opolskiego. Historię naszej szkoły wieńczy oddanie do użytku w 2006 roku nowoczesnej hali sportowej, która wraz z towarzyszącymi jej obiektami jest dziś wizytówką szkoły.

We are one of the oldest schools in Brzeg. It was established on September 1, 1946 as a school for children whose education was hindered by the war. Thanks to the at the time managers and chairmen of the Parental Committee, the destroyed building was renovated and equipped. The year 1955 brought a new facility for our school – a sports hall, for which the funds were obtained from the account of rebuilding schools, but many works were done in a social act. On November 23, 1968, the school received the name of Jan Kochanowski and the school’s banner funded by the Parental Committee. On the occasion of the 25th anniversary of the establishment of our school, the school anthem was created, which is still sung by our graduates during the ceremonial farewell to the school. In 2002, the renovation of the facade of the building was completed. The building is currently one of the most beautiful public buildings entered in the register of monuments of the Opole Voivodeship. The history of our school is crowned with the commissioning of a modern sports hall in 2006, which together with the accompanying facilities is the showcase of the school nowadays.

Tłumaczenie Zofia Borończyk