Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Brzegu

2 października - Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 r. Data 2 października została wybrana ze względu na rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy. Ten dzień  jest wspaniałą okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Rezolucja potwierdza „powszechne obowiązywanie zasady unikania przemocy” oraz pragnienie „by zapewnić kulturę pokoju, tolerancji, zrozumienia i unikania przemocy”.

W tym dniu, ale tak naprawdę codziennie powinna przyświecać nam bardzo ważna zasada- zasada unikania przemocy. Przemoc jest nie tylko wtedy, gdy są widoczne ślady pobicia. Nie trzeba mieć siniaków, by być osobą doświadczającą przemocy. Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie, a ich ślady pozostają na długo!

Rodzina nie jest przedmiotem wyładowania niczyjej agresji. Masz prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa. Gdy doświadczasz przemocy w rodzinie, nie możesz tego ukrywać! To nieprawda, że przemoc skończy się sama. Pierwszym krokiem do zerwania z nią jest przełamanie izolacji i milczenia.

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest ofiarą przemocy ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się prosić o pomoc. Skorzystaj z pomocy instytucji znajdujących się w GMINIE BRZEG, w załączonej ulotce znajdują się miejsca i telefony gdzie możesz szukać pomocy.

 

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy – jak każdy następny,

 powinien być dla Ciebie tak samo radosny i bezpieczny.

 

Pedagog szkolny - Beata Skalska