Dyktando Dyplomatyczne

16 grudnia 2019 r. wzięłam udział w Dyktandzie Dyplomatycznym przeprowadzonym w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Dyktando miało zacząć się o godzinie 12, jednak nastąpiło lekkie opóźnienie i wpuścili nas, spore grono uczestników z całego województwa, do sali im. Lecha Kaczyńskiego dopiero 10 minut po dwunastej.

Zajęliśmy miejsca, gdzie czekały na nas woda, długopis oraz kilka upominków. Odczekaliśmy chwilę, aż powiadomią nas o zasadach pisania dyktanda. Pani prowadząca konkurs poinformowała nas o tym, że tekst będzie czytany dwukrotnie. Bardzo się zdziwiłam, ponieważ zawsze w szkole czy na innych konkursach ortograficznych wyglądało to inaczej. Pani najpierw czytała tekst, po czym dyktowała albo czytała fragment i dyktowała go, byśmy mogli zrozumieć, o czym jest dane zdanie. Wreszcie zaczęło się dyktando. Prawdziwa rywalizacja. Pani czytała bardzo szybko, tak, że każdy się pogubił już przy pierwszych słowach. Nastąpiło prawdziwe zamieszanie. Wszyscy zaczęli skandować, czy można czytać wolniej. Organizatorzy zgodzili się, jednak dalej było za szybko, więc Pani zwolniła, dalej czytała jednak bardzo szybko. Trudno. Zaczęłam pisać szybko jak torpeda. Ręka mnie bolała, nie rozumiałam nic z tego, co pisałam, ale chciałam chociaż mieć wszystko na papierze. Skończyliśmy. Nadszedł czas odpoczynku i sprawdzania prac. Można było zjeść sobie przekąskę i posiedzieć. W tle leciał film o ambasadorach różnych państw, oprowadzających nas po ich stolicach. Bardzo ciekawy, ale było dość głośno i nie słyszałam, o czym mówili.

Po jakiejś godzinie wrócili organizatorzy z pracami. Powiedzieli, że prace były bardzo podobne i trudno było je sprawdzić. Zaczęli ogłaszać wyniki. Nie zajęłam żadnego miejsca. Byłam zmęczona i rozczarowana. Zrobiliśmy sobie zdjęcia i wyruszyliśmy do domów.

Hannna Dubik 8 c