Światowy Dzień Kropki

Dzień Kropki

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”.

International Dot Day obchodzi się co roku 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają „kropkowe” dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

W naszej świetlicy Dzień Kropki obchodziliśmy po raz czwarty. Najpierw obejrzeliśmy film o małej Vashti , która uczy nas, że należy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko. Potem rozmawialiśmy o naszych talentach i zdolnościach. Powstało także wiele prac plastycznych z kropką w roli głównej.

Było radośnie i twórczo.

Tekst: Joanna Nowicka