O placówce

„Służmy poczciwej sławie, a jako kto może,

Niech ku pożytku dobra spólnego pomoże”

Słowa patrona szkoły, Jana Kochanowskiego, mistrza mowy polskiej, stały się podstawą misji naszej szkoły. Szacunek dla pracy, ciekawość świata, wszechstronny rozwój oraz tolerancja to wartości kultywowane i przekazywane w naszej szkole. Postać i twórczość Jana z Czarnolasu przyczyniła się do powstania programu, który jest częścią tradycji naszej szkoły. Nieodłącznym elementem tej tradycji jest renesansowa oprawa, stroje rodziny Kochanowskich- poety, jego żony i dzieci, dwórek i służby oraz muzyka z epoki. Obrzędowość ta jest żywym elementem życia naszej szkoły. W tej tradycji odbywa się Pasowanie na Ucznia naszej szkoły oraz Dzień Patrona Szkoły- Świętojany. Barwny korowód żaków, dwórek i rodzina Mistrza Jana są obecni we wszystkich ważnych dla naszego miasta uroczystościach. Co roku składamy pokłony księciu Jerzemu podczas święta Zespołu Szkół Budowlanych. Dzięki temu dwór Kochanowskich jest stałym i znanym elementem ważnych brzeskich wydarzeń.

W naszej szkole kładziemy nacisk na wszechstronny rozwój osobowości naszych uczniów. Jest to kontynuacja renesansowych tradycji powiązana z wymaganiami, jakie stawia przed młodymi ludźmi rozwijający się świat. Aby temu sprostać, oferujemy różnorodne formy aktywności oraz zajęcia pozalekcyjne.

„Let us serve good fame, and if one can,

May they help for the benefit of the common good”

The words of the patron of our school, the master of Polish language, have become the basis of our school’s mission. Respect for work, curiosity about the world, comprehensive development and tolerance are the values we cultivate and forward in our school. The figure and creativity of John of Czarnolas has contributed to the emergance of the scheme, that is a part of our school’s tradition. Renaissance setting, the Kochanowski family’s outfits – the poets, his wife’s, his children’s, ladies-in-waiting’s, servants’ – the music of the era are all inherent elements of this tradition. This ritual is the living element of the life of our school. Student fit and the Patron of the School Day – Świętojany are held in this tradition. colourful procession of scholars, ladies-in-waiting and the Master John’s family are all present in celebrations that are important for our town. Every year we pay tribute to Prince George during the feast at the Vocational School Complex. Thanks to this, the Kochanowski manor is a permanent and well-known element of important events in Brzeg.

In our school, we emphasise on the comprehensive development of the personality of our students. It is a continuation of Renaissance traditions linked to the demands placed on young people by the developing world. To meet this, we offer a variety of engagements and extracurricular activities.

We help all students discover and develop their talents, support them in overcoming difficulties and teach them how to solve problems. We support students with learning difficulties through a system of corrective-compensatory and equalizing classes.

Like all those who work with children or young people, we are most happy when working together brings results. It is not only about acquired places or awards, but our joy is every progress, step forward or change for the better that takes place in the young person with whom we work. It is with joy and pride that we follow the lives of our students who have already gone into the wide world.

Tłumaczenie Zofia Borończyk

Autorem filmu jest uczeń naszej szkoły: Piotr Duda

NASZE CYKLICZNE IMPREZY, UROCZYSTOŚCI I WYDARZENIA:

Dzień pluszowego misia- impreza czytelnicza dla klas I-III

Zdrowe posiłki – jesteśmy w sieci szkół promujących zdrowie

Olimpiada Przedszkolaka

Dzień Dziecka i Dzień Sportu Szkolnego

Lekkoatletyka dla każdego- cykl imprez dla klas I-III

Udział w imprezach Szkolnego Związku Sportowego- gry i zabawy sportowe,

zawody lekkoatletyczne

Zajęcia w Wirtualnej Akademii Astronomii

Rajdy rowerowe ze Szkolnym Kołem PTTK "Włóczykije"

Turniej szachowy „Pod lipami”- Kochanowski też grał w szachy

Dzień Patrona "Świętojany"

Wszyscy mamy talent

Zajęcia w Szkółce ekologiczno-wędkarskiej

Zajęcia informatyczno-politechniczne

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Uczniów Klas III 'Easy English'

Wszystkim uczniom pomagamy w odkrywaniu i rozwijaniu ich talentów, wspieramy w pokonywaniu trudności i uczymy rozwiązywania problemów. Uczniów mających trudności w nauce, wspieramy poprzez system zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i wyrównawczych.

Jak wszystkich, którzy pracują z dziećmi czy młodzieżą, cieszy nas najbardziej, gdy wspólna praca przynosi efekty. Nie chodzi tu jedynie o zdobyte miejsca czy nagrody, ale naszą radością jest każdy postęp, krok do przodu czy zmiana na lepsze, jaka się dokonuje w młodym człowieku, z którym pracujemy. Z radością i dumą śledzimy też losy naszych uczniów, którzy poszli już w szeroki świat.